דיאלוג בין אדם ואלוהיו

דורון זאבי

"דיאלוג בין אדם ואלוהיו"

A dialogue between man and God

עבודה זו היא למעשה כתב הצהרה כנגד החברה הדתית-מעמדית הגורסת כי השתייכותו של אדם בקהילה מקובלת רק אם יעמוד בקריטריונים שקבעה החברה לגבי זהותו, אישיותו ותחום עיסוקו.

העבודה נעשתה במסגרת עבודת מחקר-זהות לקראת פרויקט הגמר במחלקה לעיצוב טקסטיל (2001).

מדובר בתהליך אישי שעבר זאבי כאדם שפרץ לעצמו דרך כיוצר וכאמן. וכך אמר בריאיון עיתונאי: "כיוון שהחברה, והחברה הדתית בפרט, אינן מסוגלות להיפתח כלפי פנימיותו של אדם, נפשו, צרכיו ורצונותיו, כאדם דתי העוסק בתחום העיצוב, נפגעתי לא אחת מיחסה של הקהילה שבה גדלתי אל עיסוקי זה, שאותו ראתה כלא ראוי. אני מנסה לחיות בהתאם למסורת ולחינוך שעליהם גדלתי, ובמקביל להיות חלק מעולם היצירה, שבו מצאתי את ייעודי."

בפרויקט, שני מעילי צמר, האחד לאדם והאחר לספר תורה, היוצרים ביניהם דיאלוג סביב קדושת הנפש וקדושת ספר התורה. בעיצובם מבטאים המעילים את מערכת היחסים בין הקליפה החיצונית מול הפנים העשיר – בין החוץ ובין הנפש מבקשת לבטא את עצמה באופן אותנטי.

מעיל הנוודים עשוי לבד חום התפור בתפרים גסים, ועל שרוולו כרוכה רצועת תפילין המסמלת את הקשר הדתי העמוק. מצידה האחד היא מטפסת ונכרכת סביב הצוואר, משל לחברה החונקת את היוצר והיצירה. מצידה השני משתלשלת הרצועה בחופשיות מכף היד, משל לאמן היוצר את אמנותו. פנים המעיל עשיר ומלא הדר, משולב טקסטורות וחוטי זהב ובו טקסטים מתוך יומן אישי ומתוך פרק נ"א בספר תהילים הפותח במילים "לב טהור ברא לי אלוהים".

המעיל לספר התורה מעוצב גם הוא כקליפה הנפתחת ומגלה עושר ססגוני, עיצוב חדש לתשמיש קודש המבטא מלבד חומריות חדשה גם רעיון יהודי קבלי – "האור הגנוז".

גלילה למעלה